Hazine ve Maliye Bakanlığı, lokanta, restoran ve kafelerde uygulanan yüzde 8 oranındaki KDV’yi yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 20’ye çıkarttı. KDV düzenlemesiyle fiyatların artmasından şikayet eden vatandaşlar, sosyal medyadan herkesi cumartesi ve pazar günleri kafe ve restoranlara gitmeyerek boykota çağırdı.

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erkan Zümbül, yaptığı açıklamada, sosyal medyada yapılan 20 - 21 Nisan tarihlerinde kafe ve restoranların boykot edilmesine yönelik çağrılara tepki gösterdi.

“KİMSE ESNAFIMIZIN ALIN TERİNE BOYKOT YAPMAZ”

Kazada 14 yaşındaki çocuk yaralandı Kazada 14 yaşındaki çocuk yaralandı

Zümbül konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Son günlerde bir kısım sosyal medya üzerinden, yapılan 20-21 Nisan tarihlerinde lokanta ve kafeterya esnafımıza yapılan haksız boykot çağrısına karşı olduğumuzu belirtir, sonuna kadar esnafımızın yanında olduğumu bildiriyorum. Bugünün şartlarında esnafımız ayakta durmaya çalışmaktadır. Ticaret Bakanlığının getirmiş olduğu tarifeler, her lokantada ve kafeteryada bulunmaktadır. Vatandaşlarımızda bunları görebilir ve inceleyebilir. Öyle de yapılıyor. Herkesin haklılık tarafı vardır.  Esnafımızın kira, stopaj, vergi ve çalıştırdığı eleman giderlerine göre hesapları vardır. Ona göre, evine çoluğuna çocuğuna ekmek götürmek için gecesini gündüzüne katarak, hizmet etmektedir. Kimse esnafımızın alın terine boykot yapmaz. Bu boykot çağrısını yapan birtakım çevreleri kınıyorum. AVM’leri boykot edin. Kamuoyuna duyurulur.

Muhabir: Barış Karapaça