Ziyaret Detayları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’a resmi ziyaretinde ilk olarak Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile görüşecek. Ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile bir araya gelecek. Ziyaret, Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Gündem Maddeleri

Uyuşturucu kaçakçılarına geçit yok! Uyuşturucu kaçakçılarına geçit yok!

Ziyaretin en önemli gündem maddeleri arasında terörle mücadele, su kaynaklarının kullanımı ve Türkiye'ye doğal gaz ve petrol akışı yer alacak. Türkiye'nin teröre karşı Irak'la ortak harekat merkezi kurması da planlar arasında yer alıyor.

Enerjide Yeni Sayfa Açılıyor

Irak ile enerji alanında yeni bir dönem başlıyor. Türkiye, Irak'tan doğal gaz ve petrol akışını artırmayı hedefliyor. Bu adım, bölgesel işbirliğinin ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacak.

Su Sorunu ve Ticaret Hacmi

Ziyaret kapsamında ele alınacak bir diğer konu ise Irak'ın su sorunu. Türkiye, Irak'ın su konusundaki taleplerini karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin artırılması da hedefler arasında yer alıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2030 yılında 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi