Su faturalarının elektrik faturalarından yüksek geldiği noktasında dert yanan vatandaşlar için su projeleri ile ilgili açıklama yapan Cüneyt Yüksel, Su faturalarının yarıya inmesinin hayal olmadığını belirtti. Yüksel, göreve gelir gelmez ön hazırlıklarını yaptığımız çalışmalarımızı uygulamaya alarak faturalarımızı yarıya indireceğiz." dedi.

Suyu yeraltı kaynaklarından değil, DSİ ile birlikte yeni yapılacak gölet baraj gibi yüzey depolama alanlarından sağlayacaklarını belirten Yüksel, “Yüzde 40 oranındaki kayıp kaçak suyu önlemek için alt yapının bakımını yaparak yenileyeceğiz. Bu sayede aynı yerlerin tekrar tekrar kazılmasının da önüne geçmiş olacağız.” dedi.

TARIMSAL SULAMA

Sulanabilir tarım arazilerinin boyutunu arttırmak için Büyükşehir Belediyesi olarak DSİ ile birlikte gölet ve baraj yatırımlarının hızlanması için çalışmaları hızlandıracağını belirten Yüksel, “Amacımız ilimizde sulanabilir konumdaki tarlalarımızı suyla buluşturarak 2.hata 3.ürün yetiştirilmesini sağlayarak çiftçimizin getirisini arttırmak olacak” diye konuştu. 

Minik judocudan çifte başarı Minik judocudan çifte başarı

İÇME SULARI 

Yüzey sularının barajlar ve göletler vasıtası ile toplanıp sisteme entegre edilmesi konusunda başta DSİ ve diğer kurumlarla hızlıca çalışmaya başlayacaklarını dile getiren Yüksel, “Bu sayede yer altı su kaynaklarımızı korumuş olacağız. Aksi halde ilimiz ansızın büyük bir susuzlukla karşı karşıya gelebilir dedi. İlk olarak Çorlu, Ergene, Çerkezköy, Kapaklı ve Saray için, Kömürköy, Kızılağaç, Balaban, Yoncalı Barajları, Türkgücü 1 ve Yenice 2 göletlerimizde ve aynı zamanda Süleymanpaşada İnecik 1-2, Dedecik ve Osmanlı 1-2 gölet yatırımlarını hızlandıracağız.” Diye belirtti.

KULLANMA SUYU

Meriç Nehrinin özellikle kışın Ege Denizine boşa akan sularının gölet ve barajlarda toplanarak kentin kuzey kanadında kalan sanayi kuruluşlarının kullanımına sunacaklarını belirten Yüksel, “Ayrıca yine aynı bölgede bulunan tarım arazilerinin sulu tarıma döndürülmesi ile alakalı  çalışmalara başlayacağız. Aksi halde biliyoruz ki, önümüzdeki 10 yıl içerisinde yatırımlarımızı yer üstü su kaynaklarımıza yönlendirmezsek ilimiz çölleşme ile karşı karşıya kalacak.” dedi.

MEMBA ÇEŞMELERİ

Yüksel, “Göreve gelir gelmez Merkez mahallelerinde, eski beldelerde ve nüfusu yoğun olan kırsal mahallelerde arıtılmış içme suyu memba çeşmeleri ile halkımızın hizmetinde olacağız.” İfadelerini kullandı. 

ATIK SU / KANALİZASYON

Atık Su projeleri ile ilgili bilgiler veren Yüksel, “İlçelerimizin gerek merkez mahallelerinde gerekse birçok kırsal mahallesinde maalesef ki yer altı atık su hatları yok. Atık su hatları olmayan öncelikle merkez mahallelerimiz olmak üzere tüm mahallelerimizin su ve kanalizasyon yatırımlarını tamamlayacağız. İlimizdeki birçok dere dolayısıyla denizlerimiz, başta fabrika atıkları olmak üzere evsel atıklarla birlikte kirletiliyor. Bu nedenle çok acil bir şekilde ilçelerimizin atık su arıtma tesisleri yatırımlarını tamamlayıp devreye alacağız.” Diye belirtti. 

DERE ISLAHLARI 

Yüksel, “ Gerek ilçe, gerekse kırsal mahallelerimizdeki derelerimizin, dere ıslahlarını DSİ ile koordinasyon içerisinde yapacağız. Yapılmış fakat yenilemeye ihtiyacı olanları da hızlı bir şekilde yenileyeceğiz.” İfadelerini kullandı. 
 

Muhabir: Burak Dalkıran